חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

הפרעות קשב וריכוז בגיל הגן


בגיל צעיר קשה לאבחן הפרעת קשב וריכוז, מהסיבה הפשוטה שהפעוטות הם נמרצים מטבעם, לא תמיד משתפים פעולה עם הבקשה לשבת בשקט ומתקשים לשמור על ריכוז לאורך זמן. 
אם ככה, איך תדעו אם יש לילדים בעיית קשב וריכוז ואיך בכלל אפשר להתמודד עם ההפרעה בגיל כל כך צעיר?
תסמינים אופייניים להפרעות קשב וריכוז בגיל צעיר
תסמינים שיכולים להעיד על הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) אצל פעוטות כוללים הפרעות בוויסות הרגשי, ובמיוחד תגובה קיצונית שבאה לידי ביטוי בכעס בלתי נשלט, בתחושה כללית שהם מוצפים ברגשות קשים כשמשהו לא מצליח להם, בחוסר נכונות להשתתף בפעילויות שדורשות מהם להתרכז, באי הקשבה להוראות או בהתנהגות אימפולסיבית במיוחד.
בדרך כלל, אם אתם מזהים תסמינים מהסוג הזה במשך לפחות שישה חודשים ובאופן עקבי, אז אולי יהיה כדאי לקחת את הילדים לאבחון קשב וריכוז, בין אם אצל נוירולוג.ית, פסיכיאטר.ית או במכונים שמתמחים בתחום. חשוב מאוד לא לאבחן את הילדים לבד כי קל מאוד לבלבל בין עיכובים התפתחותיים שונים לבין הפרעת קשב וריכוז.
המבדק הכי שכיח הוא מבחן טובה, אבל יש גם מבדקים אחרים שכוללים תצפיות, שאלונים וריאיונות אישיים. אם קיבלתם חוות הדעת שיש לילדים בעיה, יכול להיות שההמלצה שתגיע עם האבחון תהיה לתת להם לטיפול תרופתי, כמו ריטלין.
מרבית ההורים לילדים בגן מעדיפים לחפש תחליף לריטלין ולעזור לילדים שלהם להתייצב בדרכים טבעיות וסביבתיות, כמו שגרה יציבה, איכות חיים ואוכל בריא (נפרט עוד על האוכל בהמשך), וגם טיפולים התנהגותיים שעוזרים לילדים לרכוש כלים ומיומנויות שמשפרים את היכולת שלהם להתרכז.
הנה כמה דרכי התמודדות שלא מצריכות טיפול תרופתי. 
שיחה עם הצוות במסגרת החינוכית
אחרי שתקבלו אבחנה מקצועית, שתפו את הצוות והאנשים שמקיפים את הילדים במשך היום במסגרת החינוית. ספרו להם על האחנה ובקשו מהם להתחשב בה ולתמוך בילדים ברגעים הקשים.
למשל, אפשר להציע פעילויות חלופיות אם כל הילדים עסוקים בפעילות שדורשת ריכוז, או לתת להם משימות שאיתן הם יוכלו להתמודד וייתנו להם תחושת הצלחה.
שגרה ברורה וקבועה
שגרה קבועה יכולה להקל מאוד על ילדים שיש להם הפרעות קשב וריכוז, זה נכון תמיד אבל במיוחד כשמדובר בילדים בגיל צעיר. תכננו בשבילם שגרה שמתאימה לה, כך שהם תמיד ידעו מה מצופה מהם ומה מצפה להם.
תרגלו איתם שוב ושוב שמירה על סדר וארגון, ומצאו דרכים יצירתיות לעזור להם לזכור את סדר היום שלהם. בגילאי הגן, הכי טוב להשתמש באמצעים ויזואליים שממחישים ילדים את החלקים והשלבים השונים בסדר היום שלהם.
שינה איכותית היא מאוד חשובה ולכן הקפידו להשכיב ולהשכים אותם בשעות קבועות, כדי שהגוף יתרגל להירדם בקלות בשעה מסוימת וגם להתעורר בשעה ספציפית. כדי לעזור להם לישון טוב, הרחיקו אותם ממסכים כחצי שעה לפני השינה, השקיטו רעשי רקע וחזרו על ריטואלים קבועים לקראת השינה, כמו מקלחת, צחצוח שיניים, סיפור ולישון.  
תזונה מאוזנת ופעילות גופנית
אכילה נכונה יכולה לעזור לילדים לשמור על קשב וריכוז, ולהיות רגועים. 
נסו להימנע ממזון מעובד, עתיר סוכרים ופחמימות ריקות. במקום זה, תנו להם אוכל שמכיל אומגה 3 ועשיר בוויטמין C ובסיבים תזונתיים. 
במקביל, שלבו בשגרה השבועית שלהם פעילות גופנית שתאפשר להם לפרוק רגשות קשים מצד אחד ותטעין אותם באנרגיות טובות, תשפר להם את מצב הרוח ותפיג לחצים ומתחים.
טיפול מקצועי
יש מגוון של טיפולים שיכולים לעזור לילדים לשפר את המיומנויות הארגוניות, תשומת הלב והריכוז שלהם. על אלה אפשר למנות תרפיה באומנות, תרפיה במוזיקה, טיפול עם בעלי חיים וטיפול התנהגותי.
חלופות מהטבע
נסו תוספי תזונה מסוגה של ריכוזית - פורמולה שמבוססת על צמחים סיניים. הפורמולה נבדקה במחקר קליני על ילדים שאובחנו עם הפרעות קשב וריכוז, ונמצא שהיא משפרת את התוצאות של מבחן טובה.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד