חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

סוגי הפרעות קשב וריכוז


להפרעות קשב וריכוז אין מגבלת גיל אבל כן יש להן סימנים מקדימים כמו חוסר שקט, קושי להתרכז, תנועתיות יתר, דיבור מוגזם וחוסר ארגון.
אם זיהיתם כמה סימנים מקדימים או אם יש לכם חשד שההפרעה קיימת, אל תחליטו על דעת עצמכם וקבעו אבחון הפרעות קשב וריכוז, כדי לוודא שאכן מדובר בהפרעה קונקרטית.
תהליך האבחון משלב אמצעים ממוחשבים ואבחון נוירולוגי, פסיכיאטרי ושל מומחים להפרעות קשב וריכוז. אם אכן אובחנה הפרעת קשב וריכוז, לרוב היא תסווג תחת אחד הסוגים הבאים: הפרעת קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות, או שילוב של השניים.
אלה המאפיינים שמייחדים כל אחד מהסוגים והדברים שחשוב לדעת על התמודדות עם סוגי הפרעות קשב וריכוז.
הפרעת קשב
אנשים עם הפרעת קשב מתקשים למקד את תשומת ליבם, דעתם מוסחת בקלות, קשה להם להתרכז וכישורי הארגון שלהם לקויים.
לא פעם, אלה אנשים שכבר בילדותם, אפילו בגיל הגן, התקשו לשבת בשקט לאורך זמן וגם בבגרותם מתקשים להשתתף ברוגע בפגישות בעבודה. הם טיפוסים שמשתעממים במהרה, מתקשים להקשיב, לא שמים לב לפרטים, עושים טעויות רשלניות, חולמים בהקיץ, נוטים לאבד חפצים ולעיתים גם מתקשים לעקוב אחרי הנחיות או להבין הוראות.
היפראקטיביות ואימפולסיביות
בדרך כלל, הפרעה זו באה לידי ביטוי בתחושה של חוסר שקט מתמשכת, שכוללת גם מאפייני התנהגות מסוימים כמו התפרצות לדברי אחרים ודיבור אימפולסיבי בלי מחשבה תחילה, חוסר יכולת לשבת בשקט, דילוג בין משימות וקושי לשלוט בדחפים.
אלה הם אנשים שמתפתלים תוך כדי תנועה, חסרי סבלנות, מתקשים להתמיד במשימות שקטות, מתקשים לחכות בתור ולפעמים גם מפריעים לאחרים ולא מודעים להתנהגותם. רבים מכנים את התופעה הזאת כ׳מונעים על ידי מנוע׳.
שילוב בין קשב להיפראקטיביות
יש גם הפרעה שהיא שילוב של הפרעות קשב וריכוז, והיפראקטיביות. במצבים אלה, קשה לאבחן התנהגות מובהקת של חוסר קשב או היפראקטיביות, כי יש תסמינים של שתי ההפרעות. מצד אחד, יש להם צורך בתנועה מתמדת ומצד שני, דעתם מוסחת בקלות והם נוטים לאבד חפצים וגם משימות בגלל חוסר תשומת לב.
איך להתמודד עם הפרעות קשב מכל סוג
בשלב האבחון, המומחים מזהים את הסימנים שמצביעים על כל סוג של הפרעה ומחליטים על פי מדדים שונים מהם התסמינים המובהקים יותר, ובאיזו קטגוריית הפרעה מדובר.
עם זאת, למרות שמדובר במצב כרוני חשוב להבין שהתסמינים יכולים להשתנות עם הזמן ואפשר ללמוד לעדן ולאזן התנהגויות מסוימות, במיוחד ככל שמתבגרים ולומדים לקרוא טוב יותר סיטואציות חברתיות או לווסת תסמינים שמפריעים לתפקוד.
במידה רבה, ההתמודדות הטובה ביותר היא מודעות שמתפתחת עם הזמן ורכישה של כלי התמודדות שונים.
בונסף, יש גם תרופות להפרעות קשב שיכולות למתן התנהגויות מסוימות, אבל רובן ככולן גם עלולות לגרום לתופעות לוואי לא נעימות ומטרידות. זאת הסיבה שאנשים והורים רבים מחפשים דרכים טבעיות יותר להקל על התסמינים ועל ההתמודדות.
ריכוזית היא פורמולה שנבדקה במחקר קליני על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז ונמצא שהיא משפרת את התוצאות של מבחן TOVA, מבחן מוכר לאבחון של קשב וריכוז.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד