חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

דרגות של הפרעת קשב וריכוז


ידעתם שיש דרגות של הפרעת קשב וריכוז? הכירו את הסיווגים השונים של ההפרעה וגם את הזכויות הכספיות, הלימודיות והתעסוקתיות שזכאים להן אנשים שחיים עם הפרעת קשב וריכוז.
* הפרעות קשב וריכוז מדורגות לפי חומרתן, שנעה מגבולית ועד קשה.
* מומלץ לבדוק אילו זכויות מגיעות למאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז מהביטוח הלאומי, משרד החינוך ומוסדות נוספים, ואיך תובעים אותן.
* תוסף תזונה טבעי נבדק על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז ונמצא שהוא משפר את התוצאות של מבחן TOVA.

החיים עם הפרעת קשב וריכוז יכולים להיות מאתגרים מאוד, כאשר עד כמה הם יהיו מאתגרים תלוי לפעמים גם בדרגת ההפרעה. את דרגת ההפרעה אפשר לקבוע בשלב האבחון של הפרעת הקשב והריכוז.
למה כדאי לסווג את חומרת ההפרעה? פשוט משום שהסיווג יכול לעזור לקבוע מהו הטיפול המומלץ וגם להשפיע על זכויות שונות, כמו הכרה בנכות מטעם הביטוח הלאומי ותמיכה של משרד החינוך.
מגבולית ועד קשה – דרגות של הפרעת קשב וריכוז
נהוג לסווג הפרעות קשב וריכוז לכמה סוגים לפי חומרת ההפרעה: 
  • הפרעה גבולית, שלאו דווקא מוגדרת כהפרעת קשב וריכוז אבל יש תסמינים שיכולים לפגוע בתחומים שונים בחיים במידה מועטה.
  • הפרעה קלה, שבה כבר מורגש קושי בהתנהלות במישורים שונים, כמו בתחום הלימודי והחברתי. סיווג זה יגיע עם המלצה לטיפול.
  • הפרעה בדרגה בינונית, שבה התסמינים מצביעים על קושי משמעותי.
  • הפרעה קשה, שבה התסמינים יכולים לכלול גם הפרעות נפשיות כמו חרדה.
במהלך האבחון של הפרעת הקשב והריכוז, שמשלב בדיקה ממוחשבת ופגישה עם אשת או איש מקצוע,  מוגדרת חומרת הבעיה ונלקחים בחשבון פרמטרים כמו גיל, סוג התסמינים, השפעת התסמינים על מישורים שונים כמו חברתי, התנהגותי ולימודי, והיכולת להתנהל ולהתמודד עם הבעיה.
זכויות ששווה להכיר
על פי התקנות, הביטוח הלאומי יכול לקבוע נכות רפואית לליקוי שקשור בהפרעת קשב התפתחותית תחת ״קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה סעיף 32א (2) תשט"ז 1956״. 
כך כתוב בסעיף הרלוונטי בתקנות: "בהפרעת קשב התפתחותית, עם היפראקטיביות או בלעדיה, שאבחן ותיעד רופא באמצעות ריאיון קליני; לפי הצורך, ונוסף על הריאיון הקליני ניתן להיעזר באמצעים משלימים שלהלן – שאלונים, מבחנים ממוחשבים, מבחנים דידקטיים, בדיקה רפואית כללית, בדיקה נוירולוגית, בדיקה פסיכיאטרית, ועוד; עם עדות ברורה לפגיעה בתפקוד בשני תחומים לפחות מתוך השלושה האלה: חברתי, לימודי ותעסוקתי, והמלווה ברצף מתועד של הטיפול הרפואי ותוצאותיו".
במקרים שונים, ביטוח לאומי יכול לקבוע נכות רפואית, אבל חשוב להבין שלא פעם הנכות הזאת לא מזכה בקצבת נכות. למרות זאת, גם בלי קצבת נכות, הגדרת אחוזים מסוימים של נכות רפואית יכולה לעזור לקבל זכאות לשיקום מקצועי, עזרה בלימודים ועוד.
באתר כל זכות מובהר שאחוזי הנכות של הפרעת קשב וריכוז לא יהיו גבוהים יותר מ-40% אבל, אנשים שסובלים גם ממחלות או מליקויים אחרים יכולים לקבל אחוזי נכות משוקללת, שמורכבים מכל הליקויים ולכן יהיו גבוהים יותר.
בנוסף לבדיקה המומלצת מול הביטוח הלאומי, כדאי לבדוק גם איזו תמיכה מציע משרד החינוך לאנשים שאובחנו עם הפרעות קשב וריכוז, עם או בלי היפראקטיביות, כמו תוספת זמן בבחינות או בהגשת עבודות ובחינות בעל פה. 
גם בבחינת התיאוריה של משרד הרישוי אפשר לקבל הקלות, ויש גם תוכניות של קידום תעסוקתי לצעירים עם הפרעות קשב.           
הטיפול 
הרפואה הקונבנציונלית מציעה טיפול עם תרופות כמו ריטלין או קונצרטה לדרגות השונות של הפרעת הקשב והריכוז, אבל בגלל שיש לתרופות אלה עלולות להיות תופעות לוואי שונות, יש לא מעט אנשים שמעדיפים לחפש אלטרנטיבות אפקטיביות שאין להן תופעות לוואי.
ריכוזית היא תוסף תזונה שמבוסס על צמחים סיניים וביניהם סנטלה ובקופה, שמוכרים בספרות המדעית כצמחים שמשפיעים בצורה חיובית על תאי המוח ועוזרים ללמידה, לחשיבה ולריכוז, ובכך יכולים לעזור להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד