חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

איך להתמודד עם היפראקטיביות של ילדים


מה עושים כשהילדים מאובחנים עם הפרעות קשב ריכוז והיפראקטיביות? איך אפשר לעזור להם להתמודד? כמה טיפים חשובים להורים לילדים היפראקטיביים.
* אמצו מגוון אסטרטגיות וטכניקות לוויסות האנרגיה
* הקפידו על מסגרת, סביבה מאורגנת והרגלים חיוביים קבועים
* פורמולת ריכוזית נבדקה על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז ונמצא שהיא משפרת את תוצאותיו של מבחן TOVA

החיים עם ילדים היפראקטיביים הם לא פשוטים, בייחוד כי יש להם התנהגויות מאתגרות כמו התפרצות לשיחות, תזזיתיות או חוסר ארגון. ואם זה לא מספיק, ההפרעה עלולה לגבות מחיר גם בפן הלימודי והחברתי.
עוד לפני שנצלול לטיפים להורים רק נבהיר שחשוב לקבל אבחנה מקצועית שמתבססת על אבחון קשב וריכוז, ורק לאחריה לצאת לדרך עם תוכנית פעולה להתמודדות עם ADHD, כדי שאפשר יהיה לשפר את איכות החיים המשפחתית ולעזור לילדים.
טכניקות לוויסות התנהגות
איזון היא מילת המפתח. כדי לעזור לילדים להתמקד, להירגע ולמתן התנהגויות של היפראקטיביות, אפשר ללמד אותם טכניקות רגיעה כמו מדיטציה, נשימות עמוקות ודמיון מודרך, ובמקביל גם להפחית את מידת השימוש במסכים.
ברגע שיהיו לילדים כלים, הם יוכלו להשתמש בהם במצבים שבהם הם מרגישים שהם מאבדים שליטה על ההתנהגות שלהם, מגיבים באימפולסיביות או מבחינים בכל סממן אחר של היפראקטיביות.
אגב, גם התפריט יכול לעזור לווסת את ההתנהגות ולשפר את היכולת להתרכז. לכן, הפחיתו צריכה של סוכרים והעשירו את המזון של הילדים בערכים תזונתיים בריאים.
חשיבותה של השינה
הרגלי שינה טובים הם חשובים לתפקוד של כולנו - ילדים ומבוגרים כאחד. 
לכן, כדאי להקפיד על שעות שינה והשכמה מסודרות ולהקנות הרגלים נכונים להתכוננות לשינה: 
  • לכבות מסכים לפחות חצי שעה לפני השינה.
  • לקרוא, לשמוע מוזיקה או לאמץ הרגל אחר שעוזר להפחית דריכות ולהירגע סמוך לזמן שינה.
מיומנויות שיכולות לעזור
כדאי ללמד את הילדים אסטרטגיות אפקטיביות לניהול אנרגיה ולרכישת מיומנויות שקשה להם לפתח בגלל ההפרעה. 
אפשר לנסות לעשות הפסקות בין משימה למשימה, לעודד פעילות גופנית שתעזור להם לפרוק אנרגיות ולשלב בין פעילויות מתחומים שונים של מוטוריקה עדינה ומוטוריקה גסה כדי לעזור להם לפתח יכולות שונות.
מעבר לאלה, יש גם אסטרטגיות למידה שיכולות לעזור כמו חלוקה של המשימות הלימודיות למנות קטנות, עבודה עם מורה פרטי או עם מורה מלווה בבית הספר, שימוש בטכניקות ויזואליות להדגשת המסרים החשובים בטקסטים לימודיים, בחינות בעל פה ועוד.
משוב חיובי ומסגרת יציבה
חשוב לחזק את ההתנהגות הטובה של הילדים ולפרגן להם, כדי שילמדו להבחין בין ההתנהגויות השונות, להבין מה לחזק ולהכיר את נקודות התורפה שלהם.
כדאי להורים להחליט מראש על סדר עדיפויות ולקבוע על מה הם נאבקים ומתי הם משחררים ומאפשרים לילדים חופש פעולה גדול יותר.
מסגרת יציבה ואיתנה היא קריטית לכל הילדים, אבל אחת כמה וכמה לילדים עם הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות. לכן נזכיר שוב את החשיבות של הקפדה על שעות שינה והשכמה קבועות, ארוחות קבועות ובריאות, מתי מכינים שיעורי בית ומתי זמן לשחק. 
סביבה מאורגנת ולוח זמנים
שמירה על סביבה מאורגנת היא חלק בלתי נפרד מהיכולת של הילדים להתמודד עם הפרעת הקשב שלהם, כי בתוכם כבר יש כאוס או סערה פנימית ולכן הם נוטים להתפזר.
ארגנו את הבית כך שהילדים ידעו בדיוק איפה המשחקים, הספרים, המחברות וחוברות הלימוד וכן הלאה, והבטיחו שהם לומדים להחזיר כל דבר למקומו ולהתנהל בצורה מאורגנת יותר. 
במקביל, צמצמו למינימום האפשרי את הסחות הדעת כשנדרש מהילדים להתרכז. למשל, השקיטו רעש מבחוץ על ידי חלונות אטומים לרעש וסגרו את המסכים.
תלו על המקרר או בחדר הילדים מערכת שעות וסדר יום, כדי שהילדים ידעו מה מצופה מהם בכל שלב ביום וידעו מתי עליהם להתארגן ולקראת מה עליהם להתכונן. 
כדי שהילדים יוכלו לסגל לעצמם דפוסי התנהגלות נוחים, מסגרת יציבה, סביבה מאורגנת ונעימה, ואורח חיים עצמאי, על ההורים להקפיד על כללים ברורים ועל עקביות.
לבסוף, כדאי לדעת שיש גם מוצרים מהטבע שיכולים לעזור.
סירופ ריכוזית פותח על ידי מטפלות מוסמכות ברפואה סינית אחרי שהתנסו בשימוש בפורמולה בקליניקה שלהן. מוצרי ריכוזית מבוססים על צמחים סיניים ובמחקר קליני שנערך על הפורמולה, ובו השתתפו ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, נמצא שהיא משפרת את תוצאותיו של מבחן TOVA.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד