חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

הפרעות קשב במבוגרים לעומת ילדים


תסמינים של הפרעות קשב וריכוז יכולים להשתנות מהקצה אל הקצה בגילאים שונים ובשלבי חיים שונים. אז מהם ההבדלים בין הפרעות קשב אצל ילדים ואצל מבוגרים, ומה חשוב לדעת על התופעה בכל תקופה?
* לא רק ילדים אלא גם מבוגרים יכולים לסבול מהפרעת קשב וריכוז
* יש הבדלים בהתנהגויות ובתסמינים של הפרעת קשב וריכוז בילדות ובבגרות
* בניסוי קליני של ריכוזית, שמבוססת על צמחים סיניים, שבו השתתפו ילדים עם הפרעות קשב וריכוז נמצא שהיא משפרת את תוצאותיו של מבחן TOVA.

זה אולי יפתיע אתכם אבל יש הבדלים בין הפרעות קשב וריכוז במבוגרים ובין הסתמינים של ההפרעה בילדים. לרוב, הביטויים ההתנהגותיים של ההפרעה משתנים מקבוצת גיל אחת לשנייה.
אבל בין אם אתם מבוגרים שחושדים שיש לכם הפרעת קשב וריכוז, או או הורים שמאמינים שילדיהם סובלים מההפרעה, לפני הכול מומלץ לעבור אבחון לקשב וריכוז כדי שתתבססו על דעה מקצועית ולא על חשדות. בין האבחונים הפופולריים ביותר אפשר למנות את מבחן טובה (TOVA) או מוקסו הממוחשבים, שנערכים בשילוב עם אבחון של פסיכיאטרים מומחים בתחומם.
האם מבוגרים עם ADHD בהכרח סבלו מהבעיה גם בילדותם?
לפי מחקר שפורסם ב-JAMA Psychiatry, רק כ-17 אחוזים מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז סבלו מההפרעה גם כמבוגרים צעירים, ורק 13 אחוזים מהמבוגרים הצעירים שענו על הקריטריונים של הפרעות קשב וריכוז סבלו מההפרעה גם בילדותם.
עם זאת, יש מקרים שבהם לא זוהו תסמינים של ADHD בתקופת הילדות והם המשיכו ואובחנו רק בבגרות, וגם מקרים שבהם המצב הפוך - שבילדות התסמינים היו בולטים יותר ועם ההתבגרות התסמינים הלכו ונעלמו.
בנוסף, יש מחקרים שקובעים שהפרעת קשב בגיל הילדות היא תופעה שונה מאשר הפרעות קשב וריכוז בגיל מבוגר יותר.
הבדלים בתסמינים ובדרכי ההתמודדות
כאמור, התסמינים של הפרעת הקשב והריכוז משתנים לפי הגיל, בהתאם להקשר ולתקופות החיים. 
בעוד שילדים בדרך כלל מתקשים לעקוב אחרי משימות בבית הספר ולשבת בשקט לאורך זמן, מבוגרים נוטים להתקשות להקדיש תשומת לב ולהשלים משימות בעבודה, ולהיות חסרי סבלנות.
למרות זאת, הטיפול התרופתי בהפרעות קשב וריכוז הוא בדרך כלל זהה אצל ילדים ומבוגרים, וכולל ריטלין או תרופות דומות במינונים משתנים בהתאם לגיל ולמשקל.
בנוסף, מחקרים הצביעו על כך שככל שילדים ומבוגרים כאחד לוקחים חלק פעיל יותר בטיפול שלהם, כך התוצאות יהיו טובות יותר. לכן, חשוב לערב את הילדים בתהליך ההתמודדות כדי שאפשר יהיה להפיק ממנו תועלת מרבית.
אבל יש גם אפשרויות טיפול שלא כוללות תרופות וביניהן טיפול התנהגותי קוגניטיבי, ביופידבק, דמיון מודרך והקפדה על תזונה נכונה. בנוסף, הטיפול גם יכול להתבסס על תוספים שבכוחם לעזור לשפר את הריכוז, כמו ריכוזית – פורמולה שמבוססת על צמחים סיניים שהספרות המקצועית מייחסת להם השפעה חיובית על התפקוד הקוגניטיבי, הריכוז והקשב. פורמולת ריכוזית נחקרה על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז בבית החולים שיבא ובניסוי זה נמצא שהיא משפרת את התוצאות של מבחן TOVA.  
ריכוזית מגיעה בפורמולות שונות שמתאימות לגילאים  שונים: ריכוזית סוכריות ג'לי לילדים, ריכוזית קולג' לסטונדים או ריכוזית סילבר לבני 50 ומעלה.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד