חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

הפרעת קשב וריכוז: הגדרה, אבחון ושיטות הטיפול


בשנים האחרונות גברה המודעות להפרעות קשב וריכוז, ורבים גילו שהם עונים על ההגדרה של ADHD או ADD. במאמר זה נעשה סדר בכל מה שחשוב לדעת על ההגדרה, תהליך האבחון ושיטות הטיפול בהפרעה. 
  • חשוב להבחין בין הפרעת קשב וריכוז להיפראקטיביות
  • מומלץ לגשת לאבחון מקצועי לפני שתקבעו בעצמכם שאתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז
  • ריכוזית היא פורמולה שמבוססת על צמחים סיניים, נבדקה על ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז ונמצא שהיא משפרת את תוצאות מבחן TOVA

נפתח בהגדרה להפרעת קשב וריכוז: הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקשיי קשב וריכוז, ולעיתים גם בהיפראקטיביות ובאימפולסיביות שפוגעים בתפקוד. התסמינים של ההפרעה גורמים למצוקה גלויה או סמויה שקשה למצוא לה הסבר. התסמינים שמאפיינים הפרעת קשב וריכוז משתנים מאדם לאדם, אבל לרוב הם כוללים קושי בריכוז, חוסר ארגון, קשיים בשמירה על המיקוד, ריבוי טעויות וקושי לעמוד בלוחות זמנים. היפראקטיביות באה לידי ביטוי בתזיזתיות, תגובות לא נשלטות ודיבור בלתי פוסק. 
הסובלים מבעיה זו נוטים לאבד דברים, מתקשים לעמוד במשימות ומציגים תסמינים נוספים שמשתנים מאדם לאדם וגם תלויים בגיל. 
למה כדאי לאבחן הפרעות קשב וריכוז?
הדרך היחידה שבאמצעותה אפשר לקבוע בוודאות שאכן מדובר בהפרעת קשב וריכוז או בהיפראקטיביות היא אבחון. יש סוגים שונים של אבחונים תלויי גיל, אבל לרוב מדובר בתהליך שכולל אבחון ממוחשב שבודק עקביות בביצוע של משימות מונוטוניות ותגובה להסחות דעת, וכן הערכה מקיפה שמתבצעת על ידי פסיכיאטר או נוירולוג. במקרים שונים, ייתכנו תופעות שלא קשורות להפרעת קשב וריכוז אבל ייתפסו ככזו על ידי הסובבים ורק באבחון אפשר יהיה לקבוע בוודאות. על תופעות אלה אפשר למנות ליקויי למידה, חרדה, דכאון, בעיות שמיעה או ראייה.  
הגורמים להופעת הפרעות קשב וריכוז אינם ברורים ומחקרים שונים מציעים גורמי סיכון אפשריים כמו גנטיקה, חשיפה לזיהום סביבתי (בעיקר עופרת), שימוש באלכוהול וטבק במהלך ההיריון או פגיעה נוירולוגית. גם הרגלים תזונתיים עשויים להשפיע, בעיקר צריכה מוגברת של מאכלים עתירי סוכר. 
קופון הנחה מעודכן - ריכוזית
איך מטפלים בהפרעת קשב וריכוז 
יש כמה תרופות לקשב וריכוז. אחת היותר מוכרות היא ריטלין - תרופה שמבוססת על מתילפנידאט שממריץ את מערכת העצבים ונועד ליצור שינוי כימיקלי במוח ובמערכת העצבים. הבעיה היא שלריטלין, כמו גם תרופות דומות כמו קונצרטה, עלולות להיות תופעות לוואי לא נעימות כמו כאבי בטן, ירידה במשקל, סחרחורת, בחילה, לחץ דם גבוה, נדודי שינה ועצבנות. בנוסף, נטילת תרופות אלה גם עלולה לגרום לתלות בהן. 
החדשות הטובות הן שיש עוד דרכים להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז. הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז יכולים לעבור אימון הורי או הדרכת הורים כדי ללמוד איך להעצים את הילדים ולעזור להם לשפר את איכות החיים שלהם. כמו כן, מחקרים שונים מצאו שגם טיפול התנהגותי יכול לעזור וכן שמירה על אורח חיים בריא כמו הרגלי תזונה מאוזנים עם שפע של ירקות ודגנים מלאים, ופחות מזון מעובד. 
בנוסף, מומלץ להגביל גם את הזמן שהילדים מבלים מול המסכים ולהקפיד על שינה איכותית, שהיא חיונית להתפתחות הקוגניטיבית, כמו גם על פעילות גופנית יומיומית שמשפרת את המיקוד ואת מצב הרוח, ומפחיתה את רמתו של הורמון הלחץ.
אפשר גם לנסות את תוסף התזונה ריכוזית, פורמולה שמבוססת על הצמחים הסיניים בקופה, סנטלה, אשווגנדה, אלביציה, מרווה, ג'יסנג קוריאני, שידועים בספרות המדעית ככאלה שתורמים למוח ברמה הקוגניטיבית בתחומי הלמידה, החשיבה והריכוז. הפורמולה נבדקה על ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז ונמצאה ככזו שמשפרת את תוצאותיו של מבחן TOVA.
קופון הנחה מעודכן - ריכוזית
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד