חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

קונצרטה או ריטלין - מה ההבדל ביניהן ומה החלופה?


אנשים שחיים עם הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות בדרך כלל מחפשים את השיטה או הטיפול שיעזרו להם להתפקד טוב יותר. בשוק יש תרופות מרשם שרבים משתמשים בהן לשיפור המיקוד והריכוז, כמו קונצרטה, ריטלין ואדרל, אבל מהם ההבדלים בין התרופות והאם יש חלופה טבעית?

התרופות

שתי התרופות, קונצרטה וריטלין, מאושרות על ידי ה-FDA, מבוססות על ממריצים של מערכת העצבית המרכזית ומכילות את אותו החומר הפעיל – מתילפנדיאט. על אף שמדובר בממריצים, כשהן משמשות אנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז יש להן השפעה מאזנת שמשפרת את פעילות המוח ואת הפונקציונליות שלו. שתי התרופות מגדילות את רמות הדופמין והנוראדרנלין במוח כדי לשפר את הריכוז והערנות. 


ההבדל המרכזי בין שתי התרופות הוא בדרך שבה משתחרר החומר הפעיל. בקונצרטה, המתילפנדיאט משתחרר לאט ולאורך זמן, ופעיל למשך 10-12 שעות. בגלל שהתרופה מעוררת ועלולה לפגוע באיכות השינה, ההמלצה היא לקחת אותה בבוקר. 


ריטלין הוא ממריץ קצר טווח, תרופה שהשחרור שלה הוא מיידי, השפעתה נמשכת 4-6 שעות וגם אותה מומלץ לקחת בבוקר. יש וריאציה של התרופה שנקראת ריטלין LA ובה מחצית המתילפנדיאט משתחרר מיד והמחצית השנייה משתחררת במועד מאוחר יותר, ולכן ההשפעה שלה יותר ארוכת טווח.

אדרל גם היא תרופה ממשפחת הממריצים שנועדה להפרעות קשב וריכוז, אבל היא מבוססת על חומר פעיל אחר שנקרא אמפטמין. גם במקרה של אדרל ההמלצה היא לקחת את התרופה בשעות הבוקר, לרוב במינון שנע בין פעם עד שלוש פעמים ביום במרווחים של כמה שעות. 

המינונים נקבעים על בסיס פרטני אבל בדרך כלל את הריטלין לוקחים במינון גבוה יותר מקונצרטה, בגלל השחרור המיידי של החומר הפעיל. אדרל נשארת בגוף זמן רב יותר מאשר ריטלין ותופעות הלוואי האפשריות שלה כוללות יובש בפה, חרדה, כאבי ראש, סחרחורת ועצבנות.


גם לקונצרטה וגם לריטלין ואדרל יש תופעות לוואי אפשריות לא נעימות ושלושתן גורמות לתלות ומתאימות רק מגיל 6 ואילך. בין תופעות הלוואי האפשריות אפשר למנות יובש בפה, כאבי ראש, בעיות שינה, הזעה, בחילות, אובדן תיאבון, עצבנות וחרדה. בנוסף, יש מחקרים שמצביעים על עיכוב בגדילה אצל ילדים שמקבלים קונצרטה או ריטלין, בעיקר כי הן מפריעות למחזור השינה ובכל מקרה, ההפסקה או הורדת המינון של של שלוש התרופות יגרמו לתסמיני גמילה ולכן חשוב לעשות את המהלך רק עם ייעוץ וליווי רפואי. 


מעבר לתופעות הלוואי ולתלות, יש גם סיכונים שכרוכים בשימוש ממושך בתרופות כמו קונצרטה, ריטלין ואדרל וביניהם כאבים בחזה, קוצר נשימה ומחשבות אלימות. 


יש אנשים שמפסיקים לקחת את התרופות במהלך חופשת הקיץ, בייחוד כשמדובר בילדים, אבל גם את המהלך הזה צריך לעשות בזהירות כדי להימנע מאפקט ריבאונד שגורם להחמרה של ההפרעה או מבעיות שונות, כמו תיאבון מוגבר. יש כאלה שמסתגלים במהירות לאחת התרופות בעוד שאחרים לא מצליחים להשיג את ההשפעה המבוקשת ומחליפים תרופות תחת השגחה רפואית.

האלטרנטיבה הטבעית לתרופות להפרעות קשב וריכוז


ריכוזית היא פורמולה שמורכבת מצמחים סיניים שהספרות המדעית מייחסת להם השפעה חיובית על התפקוד הקוגניטיבי, הריכוז והמיקוד. היעילות של ריכוזית הוכחה במחקר קליני, שבו נמצא שילדים עם הפרעות קשב וריכוז שיפרו את תוצאות מבחן טובה (TOVA) אחרי שקיבלו את הפורמולה. 

ריכוזית היא למעשה סדרה של מוצרים שמותאמים לילדים, סטודנטים ומבוגרים בני 50 ומעלה. אפשר להשתמש במוצרי ריכוזית במקביל לטיפול תרופתי.

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד