חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

ריטלין, קונצרטה או אדרל - סקירה של תרופות לקשב וריכוז


אם עברתם אבחון ונקבע שאתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז, כדאי שתדעו שיש תרופות מרשם לקשב וריכוז שתפקידן לווסת ולאזן את ההפרעה, ולשפר את התזזיתיות והמיקוד. התרופות נחלקות לשלושה סוגים מרכזיים: תרופות ממריצות מסוג אמפטמין ומתילפנידאט, תרופות לא ממריצות ותרופות נגד דיכאון, שניתנות רק לאחר אבחון פסיכיאטרי. חשוב לציין שיש תרופות שמבוססות על רכיבים דומים ונבדלות זו מזו רק בשם המסחרי שלהן.

הנה כל הפרטים החשובים על כל אחת משלוש התרופות הנפוצות ביותר להפרעות קשב וריכוזריטלין, קונצרטה ואדרל.

ריטלין

ריטלין היא אחת התרופות הנפוצות ביותר לקשב וריכוז והיא מבוססת על מתילפנדיאט, חומר פסיכואקטיבי שממריץ את מערכת העצבים המרכזית ומשפיע על הכימיקלים במוח ובעצבים. את הריטלין צריך לקחת בשעות הבוקר, כדי להימנע מהפרעות בשינה, לפחות 30-45 דקות לפני האוכל

חשוב לדעת שמתילפנידאט עלול לגרום לתופעות לוואי כמו עצבנות, חרדה, נדודי שינה, כאבי בטן, ירידה במשקל, בחילה, סחרחורת, בעיות ראייה, הזעה ולחץ דם גבוה.

לתרופה הזאת יש גם גרסה נוספת שנקראת ריטלין LA ואת הכמוסות שלה אפשר גם לפתוח ולפזר את האבקה שבתוכן עם אוכל רך כלשהו או שתייה, רק חשוב לבלוע אותה מיד, בלי ללעוס לפני כן. ההשפעה של ריטלין LA נמשכת זמן רב יותר.

ריטלין מתאימה לגילאי 6 ומעלה

אם, אחרי לקיחת הריטלין, מתעוררים סימנים מדאיגים כמו כאבים בחזה, קשיי נשימה, סממני פסיכוזה כמו הזיות, חוסר תחושה באיברים שונים, פצעים בלתי מוסברים, שינויים בגוון העור וכדומה - התייעצו מיד עם גורם רפואי. 

קונצרטה

קונצרטה היא שם מסחרי נוסף למתילפנידאט וגם היא שייכת לקבוצת התרופות הממריצות שנועדו לשפר את יכולת המיקוד והריכוז

את הקונצרטה נהוג לקחת בשעות הבוקר כדי להימנע מבעיות שינה, בשעה קבועה וזהה מדי יום, עם או בלי אוכל, בכוס עם משקה כלשהו ובלי למעוך או ללעוס את התרופה.

על תופעות הלוואי האפשריות של הקונצרטה אפשר למנות בעיות שינה, עצבנות, בחילות וכאבי ראש, ובמקרים קשים יותר גם בעיות במחזור הדם או קשיי נשימה

קונצרטה לא מתאימה לאנשים עם אלרגיות או רגישות לחומרים כמו מתילפנדיאט, או לסובלים מחרדה משמעותית, טיקים, תסמונת טורט ומומי לב. היא ניתנת רק לבני 6 ומעלה.

אדרל

אדרל היא תרופה ממשפחת הממריצים שמבוססת על אמפטמין ותפקידה לשפר את יכולת המיקוד והריכוז, ולשלוט בהתנהגות. גם את האדרל צריך לקחת בשעות הבוקר, כדי להימנע מנדודי שינה. המינון נקבע באופן פרטני אבל בדרך כלל צריך לקחת אותה בין פעם לשלוש פעמים ביום, במרווחים של ארבע עד שש שעות.

לאדרל להפרעות קשב וריכוז עלולות להיות תופעות לוואי כמו אובדן התיאבון, עצבנות, סחרחורת, כאבי ראש ועוד.

המכנה המשותף

כשפגה השפעתן של כל אחת מהתרופות הללו, יש סיכוי שייגרם אפקט הריבאונד והמשמעות היא שהתזזיתיות וחוסר המיקוד יהיו קשים יותר. 

חשוב מאוד להקפיד על המינון המדויק ולקחת את התרופה במסגרת זמנים קבועה.

כפי שציינו, לכל התרופות עלולות להיות תופעות לוואי וכולן עלולות לגרום לתלות. כמו כן, שלושתן לא מתאימות לילדים מתחת לגיל 6.

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד