חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

אבחון קשב וריכוז


חוששים שיש לכם או לילדיכם הפרעות קשב וריכוז? הדרך הטובה ביותר לדעת בוודאות היא לעבור אבחון מקיף לגילוי הפרעות קשב וריכוז. 

יש שיטות שונות לאבחון קשב וריכוז וגם כמה מבדקים שיכולים לעזור לכם בתהליך האבחון. כך תוכלו לקבל חוות דעת מקצועית ממומחים. 

מבחן TOVA כבר עברתם?

ככל הנראה, המבדק הנפוץ ביותר בישראל הוא מבחן TOVA (מבחן טובה). זהו מבדק ממוחשב שמבוסס על משתני תשומת לב ובנוי כמו משחק מחשב. המבחן נמשך כעשרים דקות ובמהלכן מתבקשים הנבחנים לבחור באובייקטים שהוגדרו מראש ולא באובייקטים אחרים שמופיעים על המסך כהסחות דעת. 

מבחן TOVA מתחלק לשני חלקים. בחלק הראשון, הנבדקים מתבקשים לחזור על פעולות מונוטוניות ובחלק השני, המבחן כולל פעילות מגרה. גם מי שכבר אובחנו ומטפלים בבעיה נוהגים לעבור את המבחן, כדי לבדוק אם חל שיפור במצבם בעקבות הטיפול. למרות זאת, חשוב לקחת בחשבון שהמבדק הוא רק אלמנט אחד מתוך תהליך שלם של אבחון ולא תמיד הוא מצליח לזהות לקות שקשורה בהפרעת קשב, גם אם הלקות קיימת. 

נוסף על מבחן TOVA, יש עוד מבחנים בשוק ויש להניח שאם חיפשתם ביטויים שקשורים לאבחון של הפרעות קשב וריכוז, נתקלתם במושג Conners CPT, או בקצרה: מבחן CPT .CPT הוא למעשה מגוון של מבחנים נוירו-פסיכולוגיים ממוחשבים שבודקים מהירות תגובה.

אבחון קשב וריכוז על ידי אנשי מקצוע

עם כל הכבוד לטכנולוגיה, חשוב גם לעבור אבחון קליני אצל פסיכיאטר או פסיכיאטרית שמתמחים בתחום. הרופאים נעזרים בשאלונים, תצפיות וראיונות אישיים כדי לבחון את מגוון הסימפטומים שיכולים להעיד על הפרעת קשב, כמו חוסר תשומת לב, קושי לסיים משימות, אובדן של דברים, אימפולסיביות, חוסר שקט ועוד. הפסיכיאטרים מסתמכים על סיווגים קליניים של DSM-V1 ועל מגוון של כלי אבחון מתקדמים, בין אם ממוחשבים או אחרים, כאשר את חלקם אפשר גם לעשות מהבית.

המומחים יודעים להבחין בין בעיות שקשורות בהפרעות קשב ובין בעיות רגשיות או פסיכולוגיות אחרות. כמו כן, הם נעזרים במערכות סריקה לא פולשניות שמודדות את גלי המוח ובודקות את היחס של גלי התטא וגלי הבטא. סריקה זו מתבצעת כחלק מהבדיקה הרפואית והפסיכולוגית לאבחון הבעיה. 

המעורבות של המומחים בתהליך האבחון היא חיונית, כי יש גורמים רגשיים שעלולים להשפיע על התנהגות הילדים ובמצבים מסוימים הם יהיו דומים לתסמיני ADHD. בנוסף, חשוב לאבחן גם בעיות רפואיות שיכולות לגרום לתופעות דומות כמו בעיות בבלוטת התריס. 

כדאי לדעת שאבחון הבעיה אצל מבוגרים הוא מורכב יותר מאשר אצל ילדים ולכן, קחו בחשבון שזה עשוי להיות תהליך ארוך. 

תהליך האבחון כולל גם סיווג של הבעיה, שיכולה להיות מוגדרת כהפרעת קשב וריכוז או כהפרעה שכוללת גם היפראקטיביות, והבנה של מידת החומרה שלה: מתונה, בינונית או חמורה. כדי להיות בטוחים שהאבחון מדויק, תוכלו לבקש יותר מחוות דעת אחת.

תוסף תזונה טבעי

האבחון יכול  לתת לכם שקט נפשי כי כשסוף סוף יודעים שאכן הבעיה קיימת, אפשר להתחיל לטפל בה. אחת הדרכים היא שימוש בתרופות מרשם כמו ריטלין או קונצרטה, אבל כדאי לדעת שעלולות להיות להן תופעות לוואי.

ריכוזית היא תוסף תזונה שמכיל פורמולה מצמחים סיניים. הפורמולה נבדקה במחקר קליני בבית החולים תל השומר על ילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז, ונמצא שיש שיפור בתוצאות מבחן TOVA של המשתתפים שקיבלו את פורמולת ריכוזית.

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד