חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

כל מה שחשוב לדעת על ADHD (הפרעת קשב וריכוז)


מי שסובל מהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD) ודאי חווה מדי יום הסחות דעת רבות, קושי להתרכז במשימה אחת וחוסר סבלנות אפילו בשיחות חולין. בעידן המודרני עתיר הגירויים, אנשים שסובלים מ-ADHD חווים קשים גדולים אף יותר – רעשי הרקע מגיעים מכל כיוון והפיתויים רבים.
על פי נתונים עדכניים, כ-8.4% מהילדים ו-2.5% מהמבוגרים סובלים מהפרעות קשב וריכוז. 
אז מה עושים, איך בכלל מאבחנים ADHD ואיך אפשר לחיות בשלום עם ההפרעה? 
סימנים ל-ADHD
ADHD הוא קיצור ל-Attention Deficit Hyperactivity Disorder,או הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות בעברית צחה. 
הסימפטומים לתופעה מגוונים ומשתנים מאדם לאדם, אבל בדרך כלל כוללים בעיות בתפקוד, חוסר תשומת לב לפרטים, קושי לשמור על שקט, חוסר מנוחה, מצבי רוח משתנים וחוסר יכולת להתמקד. הסובלים מההפרעה יכולים להיות ילדים שלא מצליחים להשלים משימות או להתרכז בשיעור, או מבוגרים שמאבדים חפצים ללא הרף וקופצים ממשימה למשימה בעבודה. 
ל-ADHD יש השפעה ישירה על איכות החיים, כי הסובלים ממנה מתקשים להצליח להשלים משימות ולעיתים גם לתחזק קשרים חברתיים. הם סובלים מביטחון עצמי נמוך וחווים תסכול גדול בכל פעם שעליהם להתמודד עם האתגרים שניצבים בפניהם.
האבחון קובע
חשוב לאבחן ADHD בהקדם כדי להתמודד עם התופעה בצורה אפקטיבית. 
דרכי האבחון מגוונות אבל ככלל, מבחן TOVA הוא המבחן הנפוץ ביותר. TOVA הוא מבחן ממוחשב ואובייקטיבי, שבודק זמן תגובה ועקביות בתגובה, מיקוד ודריכות. את תוצאות המבחן משווים המומחים למדגם מייצג של אנשים מאותו המין ומאותה קבוצת גיל שעברו גם הם את המבחן אבל אינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז. 
יש גם מבחנים ממוחשבים אחרים וכן אבחון אנושי מקצועי.
בכל מקרה, חשוב להבין אם אכן מדובר בהפרעת קשב וריכוז וגם לבדוק אם היא משולבת עם היפראקטיביות או לא. 
איזה טיפול נכון לכם?
כל אדם יכול להתמודד עם הבעיה בצורה שונה וחשוב להכיר את הטיפולים הזמינים בשוק כדי לבחור את המענה הנכון והמתאים ביותר לכל אחת ואחד. 
אחת מדרכי ההתמודדות הנפוצות היא טיפול תרופתי עם תרופות כמו ריטלין וקונצרטה. התרופות הללו הן סוג של ממריצים שעוזרים להתמקד, להתכגז ולהירגע. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שהתרופות גורמות לתלות ועלולות גם לגרום לתופעות לוואי כמו תיאבון מוגבר, שינויים קיצוניים במצב הרוח, כאבי ראש ועוד. 
יש אנשים שמעדיפים להימנע מטיפול תרופתי ולקחת תוספי תזונה ופורמולות שמבוססות על צמחי מרפא, ולשלב אותם עם תרפיה באומנות, טיפול בעזרת בעלי חיים ועוד שיטות לניהול קוגניטיבי טוב יותר. 
גם אימוץ של הרגלי חיים בריאים ותזונה בריאה יכול להשפיע על התסמינים של ADHD. מומלץ להימנע מסוכרים, חומרים משמרים ומזון מעובד, ולהעדיף מזון טבעי, להפחית בצריכת הקפאין ולהקפיד על פעילות גופנית סדירה, שתורמת לאורח חיים מאוזן יותר. 
ריכוזית נבחנה בניסוי קליני בבית החולים תל השומר על ילדים שאובחנו עם הפרעות קשב וריכוז, ונמצא שהילדים שהשתתפו בניסוי שיפרו את תוצאותיהם במבחן TOVA.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד