חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

הפרעות קשב וריכוז: האם הן באמת מחמירות בחופש הגדול?


הקיץ הגיע באופן רשמי והביא איתו את החופש הגדול. בבתים רבים, הילדים הופכים פתאום הרבה יותר פעלתנים ונראה שהם מאבדים את הרסן. אומנם זה יכול לקרות לכל הילדים, אבל התופעה הזו מאפיינת במיוחד ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ויש לזה הסבר הגיוני ואפילו פיזיולוגי.

תזונה, קשב וריכוז ומה שביניהם
במהלך החופש הגדול, הילדים לא נמצאים במסגרת לתקופה ארוכה וכשאין לילדים סדר יום מוגדר אבל כן יש להם רשימת פיתויים גדולה והם גם סובלים מקשיי קשב וריכוז, הם יעדיפו לעשות כמה דברים במקביל: לשחק בטלפון ובטבלט, תוך כדי שהם צופים בטלוויזיה ומנשנשים בלי סוף.

בתוך כך, הורים רבים כבר לא נותנים לילדים את הטיפול התרופתי בקשב וריכוז, כי הרי חופש עכשיו, והמשמעות היא שלילדים יש תגובת ריבאונד וההתנהגות שלהם אפילו תזיזיתית ופעלתנית יותר משהייתה לפני הטיפול התרופתי.

במשך שנים נחקר הקשר בין תזונה והפרעות קשב וריכוז, והחוקרים הסיקו ששינויים תזונתיים משפיעים על ההתנהגות של ילדים ומבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז, על רמות המרץ שלהם ואפילו על כיווני המחשבה שלהם.

באופן ספציפי, נמצא קשר מובהק בין גלוטן ובין פעילות המוח בכלל והפרעות קשב וריכוז בפרט. הסיבה לכך היא שגלוטן פוגע בספיגה ובעיכול של החומרים המזינים שבמזון, ואלה הופכים למשקעים שמעוררים את המערכת החיסונית. בתהליך זה משוחררים תאים מתווכים מהמערכת החיסונית, שמשפיעים על המוח ועלולים לגרום לבעיות שונות, כולל החמרה של הפרעות קשב וריכוז.

השפעתן של הפחמימות
בחודשי החופש הגדול, הילדים לא רק אוכלים יותר כי יש להם יותר זמן פנוי לכך, אלא גם מעדיפים מאכלים מפנקים שהם בדרך כלל לא בריאים.

ד''ר דיוויד פרלמוטר, מומחה בתחום התזונה והכותב של ספר רב מכר, מביא בספרו עדויות ניצחות להשפעות האפשריות של המזון הלא בריא. הוא ערך מחקר שהראה שאנשים שלא צרכו גלוטן והקטינו את כמות הפחמימות שהם צורכים, שיפרו את יכולת הריכוז שלהם בעשרות אחוזים.
ד''ר פרלמוטר טוען שגם אם אין אפשרות להעריך בצורה מדויקת את ההשפעה של תזונה נטולת גלוטן ומופחתת פחמימות על ילדים ומבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז – פשוט כי לכל אדם יש מאפיינים פיזיולוגיים ייחודיים – ההשפעה תורגש במידה כזאת או אחרת.
אז איך כן כדאי להתנהל?

כמו בכל יום בשנה, כך גם בחופש הגדול על ההורים להשגיח ולפקח על ההתנהלות וההתנהגות של הילדים. גלוטן ופחמימות הם מרכיבים של רבים מהמאכלים האהובים ביותר על ילדים, ולכן ההוצאה שלהם מהתפריט לא תהיה משימה פשוטה, מה גם שהגלוטן נחשב לממכר. אבל גם אם היא קשה, עם קצת מאמץ ונחישות המשימה הזו בהחלט ברת השגה.

חשבו על זה כך - אם תצליחו להקטין את ממדי התופעה בעזרת תזונה, תוכלו גם להפחית את הצורך בתרופות שמגיעות עם תופעות לוואי מזיקות, כמו ריטלין וקונצרטה.

נסו לשלב את שינויי התזונה עם תוספי תזונה על בסיס צמחי ורכיבים טבעיים – אלה שנבדקו מחקרית ונמצא שהם עוזרים להתמודד עם קשיי קשב וריכוז, אבל אין להם תופעות הלוואי ידועות.

קופון הנחה - ריכוזית

צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד