חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

הפרעות קשב וריכוז במבוגרים


כשמדברים על הפרעות קשב וריכוז, רבים מעלים לנגד עיניהם בעיה הנוגעת בעיקר לילדים, כזו שעלולה להשפיע על הישגיהם בלימודים או על הכישורים החברתיים שלהם. תפיסה זו, כמובן, רחוקה מלהיות מדויקת, שעה שאחוז ניכר מבין הסובלים מהפרעות אלה הם מבוגרים. מבחינה סטטיסטית, כ-4% מכלל הבוגרים, מעל גיל 18, סובלים מהבעיה. זאת ועוד, עקב חוסר טיפול בבעיה, עלול המצב שלהם רק להחמיר לאורך זמן ולמנוע מבעדם לתפקד היטב הן בחייהם האישיים והן בחייהם המקצועיים.

עם זאת, אל תחשבו שפספסתם את הרכבת. אפילו כאשר מתבצע אבחון קשב וריכוז במבוגרים במועד מאוחר בחיים, יש לא מעט דרכים אפקטיביות להתמודדות. הנה כמה מהדרכים הנפוצות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים - מתרופות ועד תוספים מהטבע.

ריטלין (Ritalin)
הטיפול הראשון בבעיה של הפרעות קשב וריכוז במבוגרים הוא נטילת ריטלין- נחשב לנפוץ במיוחד, יש שיגידו נפוץ מדי. תרופה זו מבוססת על החומר מתילפנידייט, ששימש בתחילת הדרך להתמודדות עם דיכאון. לאחר שנמצא כי החומר הפעיל בה מביא להגברת הריכוז והקשב אצל הסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ככל הנראה עקב שחרור דופמין), למשך כארבע שעות, הפך הטיפול למקובל יותר, בקרב ילדים ומבוגרים כאחד.

הבעיה העיקרית הנוגעת לריטלין היא תופעות הלוואי שלו, פועל יוצא של ההשפעה הישירה שלו על מערכת העצבים. בין התסמינים האפשריים ניתן למנות התמכרות, חרדות, ירידה בתיאבון, קשיים בהירדמות, טיקים, כאבי בטן, אי שקט, עצבנות ובמקרים מסוימים אף מחשבות אובדניות.

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

קונצרטה (Concerta)
התרופה השניה בשכיחותה בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז במבוגרים  היא קונצרטה, גם היא ממשפחת הסטימולנטיים. למעשה, גם תרופה זו, בדומה לריטלין, מבוססת על החומר הפעיל מתילפנידייט, כאשר ההבדל בין התרופות הוא אך ורק במינון התרופה ובאופן הפירוק שלה בגוף, הנחשב לאיטי יותר מאשר הריטלין. היתרון המשמעותי של הקונצרטה הוא משך ההשפעה הארוך שלה, שעשוי להגיע לתריסר שעות, כאשר תופעות הלוואי דומות לאלה של הריטלין.

אדרל (Adderall)
חשוב להדגיש כי על למעלה מרבע מהמשתמשים, התרופות ממשפחת המתילפנידייט לא ישפיעו כלל. התרופות האלטרנטיביות נפוצות בעיקר מעבר לים, ביניהן בולטת במיוחד אדרל – תרופה המבוססת על אמפטמינים הפועלים על המנגנון הדופמינרגי במוח ומשפרים את קצב שחרור הדופמין.

תרופה זו מגלמת בתוכה מספר יתרונות ביחס לריטלין, ובכלל זה השפעה למשך כחמש עד שש שעות (או 12 שעות בגרסת ה-XR של התרופה) ותופעות לוואי מינימליות יותר, המופיעות בשכיחות נמוכה יותר. תרופה זה נמצאת בשימוש התדיר ביותר להתמודדות עם ADHD בארצות הברית, אך בישראל היא אינה מקובלת, בנקודת הזמן הנוכחית. המעוניינים להשתמש בה בישראל נדרשים לרוב לייבא אותה, באופן אישי, מארצות הברית.

טיפול פסיכולוגי
הפסיכולוגיה מציעה אף היא פתרונות להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז בקרב מבוגרים, בעיקר בדמותם של טיפולים התנהגותיים קוגנטיביים. אלה נועדו להעניק כלים מעשיים להתמודדות עם הבעיה, לרבות מיומנויות לפתרון בעיות או לניהול זמנים, לעיתים עם עזרים חיצוניים: רישום משימות ביומן, למשל, או תזכורות בטלפונים הניידים. 

עיקר המחקרים בתחום, עם זאת, מצביעים על יעידות הטיפול הפסיכולוגי בעיקר כשהוא ניתן במקביל לטיפול התרופתי, כאשר הרצון הוא, באמצעות הטיפולים, להפחית תסמינים אשר התרופות לא מצליחות להעלים. הנושא נחקר כל עת, עם מחקרים לכאן ולכאן, אך נקודת המוצא של מרבית החוקרים היא שללא שילוב הטיפול התרופתי עם הפסיכולוגי, הטיפול הפסיכולוגי הופך לחסר יעילות כמעט לחלוטין.

טיפולים בדרך הטבעית

גם עבור אנשים שאינם מעוניינים לקחת תרופות, או אלה שרוצים להימנע מתופעות הלוואי שלהן, ישנם לא מעט פתרונות. זה מתחיל עם נטילת תוספי תזונה טבעיים, המאפשרים להתמודד עם מצב בו הפרעות הקשב והריכוז נגרמות, במידה מסוימת, עקב מחסור ברכיבים חיוניים: אבץ, מגנזיום ציטראט ואומגה 3 הם דוגמאות נפוצות לכך. כמו כן צמחי מרפא עשויים להיכנס אף הם לתמונה, כאשר ההשפעות האפשריות שלהם הם על מערכת העצבים, מערכת כלי הדם או מערכת העיכול. כאשר הפרעות קשב וריכוז לא כוללות היפראקטיביות, ניתן להיעזר גם בצמחים ממריצים. טיפולים טבעיים רבים הוכחו כיעילים, מבחינה מחקרית, ולא כוללים תופעות לוואי כלל. למידע נוסף על הנושא לחצו כאן.

הקפדה על אורח חיים בריא

שינוי ושיפור הרגלי התזונה יכול לסייע אף הוא עבור הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. המלצה מועילה, מהבחינה הזו, היא להימנע ממזונות מתועשים ומעובדים, המכילים רכיבים דוגמת חומרים משמרים או מתכות כבדות. אלה מקשים על תפקוד מערכות הגוף, בדגש על מערכת העיכול, כאשר הצטברותם ברקמות הגוף, עלולה לפגוע בתהליכים עצביים או קוגנטיביים. רצוי להמעיט במזונות ומשקאות הכוללים סוכר או קפאין בכמויות גדולות, ותחת זאת להעדיף מזונות העשירים בוויטמינים וחומצות שומן.

התאמות סביבתיות

ביטוי מובהק של הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים, בני נוער וסטודנטים הוא האפשרות שלהם לקבל הקלות לימודיות אלה או אחרות לאחר אבחון כסובלים מההפרעה. לא כל המבוגרים זקוקים, כמובן, להקלות מהסוג הזה – פשוט מכיוון שהם סיימו את שנות הלימודים שלהם. אלא שגם כאן אפשר לחשוב על מגוון התאמות שיכולות להקל על החיים של הסובלים מהבעיה.

זה מתחיל עם מקום העבודה. המלצה ברורה עבור הסובלים מהבעיה היא למצוא משרה הקרובה לתחומי העניין שלהם, מה שמקטין לרוב את אובדן הקשב והריכוז. אפילו בהיעדר טיפול המאפשר להעלים את תסמיני הבעיה לחלוטין, אפשר למצוא מסגרת שתתאים ליכולות ולמגבלות: עבור אנשים הסובלים מהיפראקטיביות, אם לוקחים דוגמא נפוצה, דומה שעבודות שטח יכולות להתאים יותר מאשר אלה המשרדיות. בתיאום עם מקום העבודה, אפשר לדרוש זמן ארוך יותר לביצוע משימות מוגדרות (למעשה, בארצות הברית יש חוקים ברורים שמתייחסים לנקודות אלה בדיוק).

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד